صفحه اصلی   ورود کاربران   چاپ صفحه  
امـروز : جمعه 31 شهریور 96


سیر تاریخی مفهوم کارآفرینی

تعریف اولیه ی کارآفرینی

کارافريني، واژه اي است نو که از معني کلمه اش نمي توان به مفهوم واقعي آن پي برد. اين واژه به جاي کلمه Entrepreneurship به کارمي رود که در اصل از کلمه فرانسوي ENTREPRENDER به معناي متعهد شدن نشات گرفته است.

بنابر تعريفواژه نامه و بستر کارآفرين کسي است که متعهد مي شود يک فعاليت اقتصادي را سازماندهي ،اداره وتقبل نمايد.

بعضي از دانشمندان نظير شومپيتر، کارآفرين را مهمترين عامل توسعه اقتصادي دانسته اند . وي معتقد است کارآفرين يک مدير صاحب فکر و ابتکار است که همراه با خلاقيت ، ريسک پذيري، هوش، انديشه، ووسعت ديد، فرصتهاي طلايي مي آفريند. او قادر است که با نوآوريها تحول ايجاد کند ويک شرکت زبان ده را به سود دهي برساند.

سير تکامل فعالان اقتصادي يا کارآفرينان نشان مي دهد که کارآفريني در نظريه هاي اقتصادي تبلور يافته و به عنوان عامل اصلي ايجاد ثروت يا موجد ارزش اقتصادي شناخته واز قرن پانزدهم تا کنون در کانون بحث مکاتب مختلف اقتصادي قرار داشته است. اما سابقه مفهوم کارآفريني در دانش امروزي به دويست سال پيش برمي گردد. اولين کسي که اين مسئله را مطرح کردفردي به نام کانتيلون است. اين واژه دستخوش تعاريف جديد شده و ترجمه آن در ايران به معناي همان کسي است که زير بار تعهد مي رود. امروزه بسياري از شرکتها به لزوم کارآفريني سازماني پي برده اند.

مي توان گفت در وا قع، هنوز هم تعريف کامل و جامع که مورد پذيرش همه اي صا حبنظران قرار گيرد از واژه کارآفريني ارائه نشده است  ليکن دراين بين تئوري وتعاريف اقتصاددان مشهور اتريشي به نام جوزف شومپيتر از کارآفريني ونقش کارآفرينان در فرايند توسعه مورد توافق وارجاع اکثر محققين در اين زمينه است. بر طبق نظر وي کارآفرين نيروي محرکه اصلي در توسعه اقتصادي و موتور توسعه مي باشد ونقش وي عبارت است از نوآوري يا ايجاد ترکيب هاي تازه از مواد. شومپيتر مشخصه اصلي کارآفرين را "نوآوري" مي دانست وکار يک کارآفرين را "تخريب خلاق" تعريف کرد. وي در کتاب " نظريه اقتصاد پويا" اشاره مي کند که تعادل پويا از طريق نوآوري وکارآفريني ايجاد مي گرددواينها مشخصه ي يک اقتصاد سالم هستند.  

سیر تاریخی مفهوم کارآفرینی

به طور کلي و با عنايت به موارد اشاره شده در فوق، سير تاريخي مفهوم کارآفريني را مي توان به پنج دوره تقسيم نمود: دوره اول(قرون 15و16 ميلادي) : در اين دوره به صاحبان پروژه هاي بزرگ که مسئوليت اجرايي اين پروژه ها همانند ساخت کليسا، قلعه ها، تاسيسات نظامي و... از سوي دولتهاي محلي به آنها واگذار گرديد. کارآفرين اطلاق مي شد، در تعاريف اين دوره پذيرش مخاطره، لحاظ نشده است.
دوره دوم(قرن 17 ميلادي): اين دوره همزمان با شروع انقلاب صنعتي در اروپا بوده و بعد مخاطره پذيري به کارآفريني اضافه شد کارآفرين در اين دوره شامل افرادي همانند بازرگان، صنعتگران وديگر مالکان خصوصي مي باشد.
دوره سوم(قرون18و 19 ميلادي): در اين دوره کار آفرين فردي است که مخاطره مي کند و سرمايه مورد نياز خود را از طريق وام تامين مي کند، بين کارآفرين وتامين کننده سرمايه (سرمايه گذار) ومدير کسب وکار در تعاريف اين دوره تمايز وجود دارد.
دوره چهارم(دهه هاي مياني قرن بيستم ميلادي): در اين دوره مفهوم نوآوري شامل خلق محصولي جديد، ايجاد نظام توزيع جديد يا ايجاد ساختار سازماني جديد به عنوان يک جزء اصلي به تعاريف کارآفريني اضافه شده است.
دوره پنجم، دوران معاصر(از اواخردهه 1970تا کنون): در اين دوره همزمان با موج ايجاد کسب وکارهاي کوچک ورشد اقتصادي ونيز مشخص شدن نقش کارآفريني به عنوان تسريع کننده اين سازوکار ، جلب توجه زيادي به اين مفهوم شد ورويکرد چند جانبه به اين موضوع صورت گرفت. تا قبل از اين دوره اغلب توجه  اقتصاد دانان  به کارآفريني معطوف بود، اما در اين دوره به تدريج روانشناسان، جامعه شنا سان و دانشمندان و محققين علوم مديريت نيز به ابعاد مختلف کارآفريني و کارآفرينان توجه نموده اند.
تا دهه 1980سه موج وسيع ، موضوع کارآفريني را به جلو رانده است:
موج اول : انفجار عمومي مطالعه وتحقيق در قالب انتشار کتابهاي زندگي کارآفرينان و تاريخچه شرکتهاي آنها، چگونگي ايجاد کسب وکار شخصي و شيوه هاي سريع پولدار شدن مي با شد. اين موج از اواسط دهه 1950 شروع مي شود.
موج دوم: اين موج که شروع آن از دهه 1960بوده شامل ارائه رشته هاي آموزش کارآفريني در حوزه هاي مهندسي و بازرگاني است که در حال حاضر اين حوزه ها به ساير رشته ها نيز تسري يافته است.
موج سوم: اين موج شامل افزايش علاقمندي دولتها به تحقيقات در زمينه کارآفريني و بنگاههاي کوچک، تشويق رشد شرکتهاي کوچک و انجام تحقيقات در خصوص نوآوري هاي صنعتي مي شود که از اواخر دهه 1970 آغاز شده است.

ارتباط با دانشگاه | تماس با ما | نقشه سایت | Site in English
کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه شهید باهنر کرمان مي باشد.