صفحه اصلی   ورود کاربران   چاپ صفحه  
امـروز : جمعه 31 شهریور 96


کارورزی 

طرح کارورزی

یکی از طرح‌هایی که از سال 1394 توسط  مدیریت فناوری ، ارتباط با صنعت و کارآفرینی دانشگاه شهید باهنر اجرا شده است، طرح کارورزی می‌باشد. پایه و اساس این طرح، یک روز کار در کنار پنج روز تحصیل در طول ترم می‌باشد؛ به عبارت دیگر دانشجویان در روزهای پنجشنبه هر ترم تحصیلی، به آموختن کار در یک مرکز صنعتی می‌پردازند. شیوه اجرایی این طرح بر خلاف طرح کارآموزی، محدودیت‌های ترمی دانشجویان و نظم کاری مراکز صنعتی را نیز در نظر می‌گیرد. در ادامه، به برخی از نتایج مثبتی که شرکت در این طرح برای دانشجویان می‌تواند به همراه داشته باشد، اشاره می‌شود.

·        دانشجویانی که در سیستم آکادمیک تحصیل کرده‌اند، با مراجعه مستقیم به مراکز صنعتی در قالب این طرح، می‌توانند نقاط ضعف آن‌ها را شناسایی کنند و در قالب طرح‌های پژوهشی، این مشکلات توسط دانشگاه بررسی و رفع گردد .

·        هنگامی که دانشجویان در صنعت، فرایندی متمایز با آموخته‌هایشان را مشاهده می‌کنند، با مراجعه به اساتید خود و پرسش درباره آن فرایند صنعتی، سیستم آموزشی دانشگاه را به سمت آموزش مباحث صنعتی و کاربردی سوق می‌دهند. از سوی دیگر، با وارد شدن تجربه‌ها و مشاهدات دانشجویان به فضای دانشگاه، رشد و توسعه هرچه بهتر حاصل می‌گردد.

·        به علت برخوردهای مستقیمی که میان دانشجویان و مدیران صنعتی در طول این طرح رخ می‌دهد، اعتماد به نفس و مهارت‌های دانشجویان هنگام مصاحبه‌های کاری افزایش می‌یابد. لازم به ذکر است که یکی از موارد تأثیرگذار در مصاحبه‌های شغلی، تجربه کاری می‌باشد که این طرح تأثیر قابل توجهی بر آن دارد.

·        یکی از مشکلات ارتباط صنعت با دانشگاه، تعداد کم بازدیدهای علمی دانشجویان از مراکز صنعتی می‌باشد که این طرح، زمینه‌ساز برگزاری این چنین بازدیدهایی می‌باشد.

·        از فواید دیگر این طرح، افزایش واقع‌ گرایی دانشجویان نسبت به فضاهای کاری می‌باشد. به عبارت دیگر، یکی از مشکلات موجود در اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، غرور کاذب فارغ التحصیلان به عنوان یک فرد تحصیل کرده می‌باشد. این طرح با افزایش واقع گرایی دانشجویان، مدت زمان شاغل شدن آن‌ها را پس از فارغ التحصیلی کاهش می‌دهد.

·        احتمال اینکه دانشجویان بتوانند بواسطه این طرح برای خود رزومه‌ای مناسب یا شغلی در آن مرکز صنعتی تهیه کنند، بسیار زیاد می‌باشد.

شیوه‌نامه اجرایی این طرح نیز به این ترتیب است که ابتدا مدیریت فناوری ، ارتباط با صنعت و کارآفرینی ظرفیت‌های مربوط به طرح کارورزی را از صنایع جمع‌آوری می‌کند، سپس این ظرفیت‌ها را به گروه‌های آموزشی (بخش‌ها) اعلام می‌کند و در مرحله بعد، بخش‌ها دانشجویان متقاضی را به این مدیریت معرفی می‌کنند. پس از برگزاری جلسات توجیهی برای دانشجویان متقاضی، این دانشجویان به صنایع معرفی می‌گردند. در انتها نیز دانشجویان یک فرم نظرسنجی را از صنایع تحویل می‌گیرند و به مدیریت ارتباط با صنعت تحویل می‌دهند.

لازم به ذکر است دانشجویان متقاضی برای کسب اطلاعات بیشتر از صنایع و ظرفیت‌های آنان، می‌توانند به دفاتر بخش خود مراجعه کنند. همچنین دانشجویانی که توسط این مدیریت به صنعت معرفی می‌گردند و در مراجعه به آن بی‌نظمی می‌کنند، از شرکت در دوره‌های بعدی طرح محروم می‌گردند.

 
ارتباط با دانشگاه | تماس با ما | نقشه سایت | Site in English
کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه شهید باهنر کرمان مي باشد.